Jak podłączyć bezciśnieniowy kolektor słoneczny do instalacji wodnej

Jak podłączyć bezciśnieniowy kolektor słoneczny do instalacji wodnej

Kolektory słoneczne wymagają zastosowania przewodów hydraulicznych, aby zapewnić wykorzystanie ciepła słonecznego. Systemy te mogą być instalowane na dachach lub ścianach pionowych. Ważne jest, aby podczas instalacji kolektora słonecznego przestrzegać wskazówek producenta. Na przykład, system rur musi być podłączony do zbiornika do przechowywania wody lub pomocniczego zbiornika wody. Rury mogą mieć inną średnicę niż kolektory, aby zapewnić większą elastyczność przy umieszczaniu i instalacji.

Istnieje wiele rodzajów słonecznych systemów podgrzewania wody, każdy z nich ma swoje zalety i wady. Możesz wybrać pomiędzy systemem solarnym z odprowadzeniem zwrotnym a systemem niskociśnieniowym, które mogą być efektywne. System drain-back będzie spuszczał wodę z powrotem do zbiornika na końcu cyklu grzewczego. Jest to świetna opcja, jeśli mieszkasz w klimacie, w którym temperatury zimowe są niskie. Jednak ten typ systemu nie działa dobrze w okresach marginalnych zysków słonecznych.

Systemy niskociśnieniowe są bardziej energooszczędne i mogą być umieszczone dalej od pryszniców. Nie są one również tak drogie jak inne rodzaje systemów. Gdy słońce jest wysoko, płyn wewnątrz systemu będzie się stopniowo nagrzewał. W przypadku słabego oświetlenia, pompy będą musiały pracować wolniej.

Niektórzy producenci zalecają obróbkę blacharską dla rur przechodzących przez dach. Jeśli użyjesz tej metody, dobrym pomysłem jest zainstalowanie niestandardowego ekranu cieniującego wokół układu rur. Unikaj stosowania plandek polietylenowych – są one podatne na uszkodzenia w wyniku silnych wiatrów.

Miedź jest zazwyczaj najlepszym materiałem do wykonania instalacji solarnej, choć dostępne są elastyczne rury ze stali nierdzewnej. Są one droższe na stopę niż miedź, ale są szybsze w instalacji. Większość kolektorów płaskich ma dwie poziome rury na górze i na dole.

Ciecz przekazująca ciepło płynie w górę pionów, odbiera ciepło z żeberek absorbera i wychodzi z kolektora przez kolektor. Płyn do wymiany ciepła może być stosowany w systemach rurowych w pętli otwartej lub zamkniętej. W aktywnych systemach z zamkniętą pętlą stosuje się regulatory i zawory. W systemach pośrednich, płynem transferowym jest powszechnie stosowany płyn niezamarzający.

Zawory nadmiarowe temperatury i ciśnienia w systemie rurociągów w pętli zamkniętej mogą być sprawdzane pod kątem nieszczelności. Podczas mroźnej pogody rura może się rozszerzyć i pęknąć, co może spowodować uszkodzenie systemu.

Preizolowany, elastyczny wąż solarny ze stali nierdzewnej może być wygodnym sposobem na podłączenie kolektorów słonecznych do zbiornika magazynującego. Jest on lekki i wyposażony w dwużyłowy przewód czujnika temperatury. Ze względu na szybkie podłączenie rur, ten typ węża jest ulubionym rozwiązaniem w solarnych systemach grzewczych.

Bezciśnieniowe słoneczne podgrzewacze wody są popularnym wyborem dla gospodarstw domowych. Ich prostota i bezpieczeństwo czynią je dobrym wyborem. Systemy bezciśnieniowe sprawdzają się w gospodarstwie domowym, w którym jest tanie zaopatrzenie w ciepłą wodę.

Instalacja systemu solarnego nie jest prostym zadaniem. Przed rozpoczęciem należy wziąć pod uwagę orientację budynku, ilość dostępnego miejsca oraz to, czy budynek znajduje się na zboczu. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wysokość zbiornika solarnego lub zbiornika pomocniczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *