Jak podłączyć kontaktron do panelu sterowania

Jak podłączyć kontaktron do panelu sterowania

Kontaktron jest przełącznikiem elektrycznym obsługiwanym przez magnetyzm. Działa poprzez przesunięcie obu styków w polu magnetycznym, a przełącznik jest zwykle umieszczony między magnesem sztabkowym a masą. Jeśli magnes jest wystarczająco blisko przełącznika, otworzy się on, a jeśli jest daleko, zamknie się.

Przełącznik jest zwykle wykonany ze stopu niklu i żelaza, który ma wysoką przenikalność magnetyczną. W kontaktronie dwa ferromagnetyczne metalowe styki tworzą płaski, równoległy obszar styku, który można chronić przed korozją, zamykając przełącznik w szczelnej szklanej rurce.

Kontaktrony są tanie i trwałe. Są też popularnym wyborem w projektach wymagających bezdotykowego sterowania. Ich styki są oddalone od siebie o zaledwie kilka mikronów i zwykle są pokryte wytrzymałymi materiałami, takimi jak rod lub ruten.

Kontaktron można podłączyć do Arduino za pomocą prostego szkicu, który odczytuje pin kontaktronu i aktywuje diodę LED. Szkic włącza wbudowaną diodę LED, gdy kontaktron jest zamknięty, a wyłącza, gdy jest otwarty.

Oprócz kontaktronu będziesz potrzebował zewnętrznego rezystora podciągającego 10K. Zapewni on kontrolowany prąd do cyfrowego pinu wejściowego i pozwoli ustawić przełącznik w tryb wyjściowy. Będziesz również potrzebował układu scalonego 555 jako multiwibratora astabilnego. Dzięki 555 zostanie wygenerowany impuls, który wysteruje brzęczyk.

Kontaktron możesz wykorzystać na wiele sposobów, między innymi jako ogranicznik lub czujnik. W obwodzie zabezpieczającym drzwi możesz go połączyć z suchą rurą kontaktronową. Sucha rura kontaktronowa jest używana w wielu urządzeniach komunikacyjnych, a w sejfie bankowym może służyć do wykrywania zamykania drzwi.

Innym powszechnym zastosowaniem kontaktronów są alarmy intruzów. Ponieważ obszary styku są tak małe, nie są one widoczne dla ludzkiego oka. W rezultacie przełącznik ma niski pobór mocy.

Istnieją dwa główne typy kontaktronów. Normalnie otwarty kontaktron jest zwykle używany w drzwiach do włączania i wyłączania, a normalnie zamknięty kontaktron jest używany w urządzeniach do włączania i wyłączania. Oba typy są bardzo niezawodne i mogą przetrwać miliardy uruchomień.

W porównaniu do przełączników elektronicznych, kontaktrony mają mniejszą prędkość przełączania. Są one jednak bardzo trwałe i bardzo przydatne w zastosowaniach, które wymagają niezawodnego przełącznika. Jednym z najczęstszych zastosowań jest anemometr, który wykorzystuje kombinację kontaktronów do pomiaru prędkości wiatru.

Istnieje wiele zastosowań kontaktronów i są one dostępne w szerokim zakresie cen. Jeśli rozważasz użycie kontaktronu, zastanów się, jak materiał wpłynie na żywotność przełącznika. Rozważ również, jak ruch mechaniczny przełącznika wpłynie na jego żywotność.

Ponadto szklana otoczka kontaktronu może być łatwo uszkodzona przez naprężenia mechaniczne, co może skrócić jego żywotność. Można jednak zwiększyć jego żywotność, zamykając przełącznik w szczelnej szklanej kopercie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *