Jak podłączyć ciśnieniowy kolektor słoneczny

Jak podłączyć ciśnieniowy kolektor słoneczny

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale pcpro.pl

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów kolektorów słonecznych. Są to zarówno te, które można zamontować na ścianie, jak i te, które umieszcza się na dachu. Każdy z nich ma nieco inny osprzęt. Przy montażu kolektora słonecznego ważne jest, aby postępować zgodnie ze wskazówkami producenta.

Na przykład należy zadbać o to, aby w pobliżu wylotu kolektora ciepła zamontować zawór nadciśnieniowy. Zawór nadmiarowy zmniejszy ciśnienie na płyty absorpcyjne kolektora ciepła. Najlepiej jest umieścić zawór nadmiarowy w pozycji pionowej.

Po zamontowaniu kolektora należy sprawdzić jego działanie. W tym celu należy sprawdzić, czy nie ma przecieków, niedrożności i innych problemów. Jeśli wystąpią problemy, należy podjąć działania. Podręcznik FSEC dotyczący słonecznego ogrzewania wody i basenów zawiera wskazówki dotyczące rozwiązywania problemów. Należy również oczyścić kolektor z wszelkich zanieczyszczeń.

Do tego typu systemu ogrzewania słonecznego potrzebny jest zbiornik do przechowywania ciepłej wody. Trzeba będzie również sposób, aby pompować wodę do góry kolektora. Zwykle używasz pompy napełniania, która zapewni niezbędne ciśnienie do podnoszenia wody do góry kolektora. W niektórych systemach stosuje się nawet pompę wiercącą.

Innym sposobem na sprawdzenie wydajności kolektora słonecznego jest wykonanie próby powietrznej. Spadek ciśnienia w kolektorze jest określany przez tarcie i straty miejscowe. Straty te powstają w wyniku zmian pędu i przekroju przewodów rurowych. Podczas badania należy dostarczyć dwa ciśnienia robocze.

Kolektor słoneczny płaski składa się z pionu przylutowanego do płyty absorbera. Pion zawiera lamelki, które są przymocowane do metalowej rurki cieplnej, która przebiega przez wewnętrzną rurkę. Zazwyczaj rurka cieplna jest miedziana. Dodatkowo, lamelki są pokryte selektywną powłoką w celu przekazania ciepła do płynu krążącego w rurce.

Konfiguracje rurki próżniowej i rurki cieplnej są również ważne do rozważenia. Konfiguracje rurek cieplnych obejmują rurki jedno- i dwuścienne. Konfiguracje rur próżniowych mogą być typu heat pipe lub z przepływem bezpośrednim.

Zazwyczaj temperatura płynu powinna wynosić co najmniej 20 stopni C. Powinieneś wymienić płyn do wymiany ciepła, jeśli jest on bogaty w minerały. Ponadto, jeśli płyn jest zanieczyszczony osadami, powinieneś rozważyć zainstalowanie filtra.

Spadek ciśnienia nad kolektorem słonecznym jest ważny dla ogólnej wydajności kolektora. Spadek ten można obliczyć, biorąc pod uwagę sumę strat wynikających z tarcia i strat miejscowych. Chociaż straty ciśnienia mogą się zmieniać w zależności od temperatury płynu, powinny być możliwe do przewidzenia.

Aby Twój system był efektywny, będziesz musiał zlokalizować odpowiednie miejsce i dobrać rozmiar kolektorów. Oznacza to, że trzeba będzie wziąć pod uwagę dostępną powierzchnię i to, czy jest ona zacieniona, czy nie. Należy również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak przeszkody lub nachylenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *