Jak podłączyć głośniki do wzmacniacza

Jak podłączyć głośniki do wzmacniacza

Podczas podłączania głośników do wzmacniacza należy używać odpowiednich kabli i złączy. Używanie niewłaściwych kabli lub podłączanie niewłaściwych przewodów może powodować niepożądane problemy z dźwiękiem, a nawet uszkodzić wzmacniacz. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym entuzjastą audio, czy dopiero zaczynasz, ten przewodnik pomoże Ci poznać podstawy podłączania głośników do wzmacniacza.

Po pierwsze, musisz wybrać odpowiedni wzmacniacz. Upewnij się, że wybrany wzmacniacz jest dopasowany do impedancji i mocy głośników. Głośniki są zwykle oceniane na sześć lub osiem omów. Możesz mieć więcej niż osiem omów, ale będziesz musiał użyć połączeń szeregowych. Połączenie szeregowe i równoległe jest dobrym wyborem, gdy masz wiele głośników, ponieważ utrzyma obciążenie spójne. Jest to również najlepszy sposób, aby zwiększyć moc głośników.

Po określeniu właściwego wzmacniacza, musisz zidentyfikować odpowiednie terminale głośnikowe. Istnieją dwa główne typy terminali głośnikowych: terminale sprężynowe i terminale typu binding post. Zaciski sprężynowe są łatwiejsze w użyciu i są częściej spotykane w urządzeniach budżetowych. Wiązki zaciskowe są bardziej powszechne w wyższej jakości wzmacniaczach. Nie są one jednak tak elastyczne jak zaciski sprężynowe. W rzeczywistości, często nie są kompatybilne z gołym przewodem.

Kiedy patrzysz na terminale głośnikowe, będziesz chciał szukać złącza oznaczonego kolorem. Czerwony to kolor pozytywny, a czarny to kolor negatywny. Te kolorowe złącza mają dodatnią (+) wtyczkę i ujemną (-) wtyczkę. W zależności od rodzaju złącza, głośnik może mieć nadrukowane etykiety na dodatnim i ujemnym zacisku, lub dodatni zacisk może być linią przerywaną.

Po zidentyfikowaniu właściwych zacisków głośnikowych należy określić właściwy kabel głośnikowy. Większość kabli głośnikowych jest dostępna w różnych rozmiarach, więc upewnij się, że wybierzesz ten, który jest odpowiedni dla Twojego wzmacniacza. Są one również sprzedawane z lub bez osłony. Jeśli nie jesteś pewien, zawsze możesz zatrudnić profesjonalistę audio.

Następnie trzeba będzie zainstalować przewód głośnikowy. Przewody do głośników są zazwyczaj kolorowe i mają dwa słupki. W przypadku dodatniego, będziesz chciał połączyć dodatni terminal głośnika z dodatnim terminalem wzmacniacza. Aby zapewnić mocne połączenie, upewnij się, że żyły są mocno skręcone. Jeśli przewód nie zostanie prawidłowo podłączony, może pojawić się cienki bas lub drapiący dźwięk.

Ostatnim krokiem jest podłączenie głośnika z powrotem do wzmacniacza. Jest to najważniejszy krok i powinien być wykonany starannie. Zanim to zrobisz, powinieneś upewnić się, że odłączyłeś wszystkie głośniki i wszystko inne. Ponadto powinieneś wyłączyć wzmacniacz, aby uniknąć głośnych dźwięków podczas podłączania głośnika.

Chociaż proces podłączania głośników do wzmacniacza może wydawać się prosty, powinieneś ściśle przestrzegać wskazówek. Nie próbuj się spieszyć, bo może się to skończyć bałaganem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *