Kotły na pelety różnią się od konwencjonalnych kotłów zasilanych energią elektryczną tym, że działają niezależnie od termostatów w budynku. Ponadto mogą współpracować z niskotemperaturowymi emiterami ciepła. Kotły te można wpasować w istniejący system, choć wielu projektantów preferuje ich montaż obok istniejącego kotła.
Pierwszą czynnością jest podłączenie kotła na pellet do zbiornika paliwa. W zależności od rodzaju kotła, może to być prosta praca lub wymagająca pewnego planowania. Należy jednak pamiętać o tym, aby zbiornik był napełniony odpowiednim paliwem.
Następnie kocioł na pelet musi zostać podłączony do systemu grzewczego. Będzie to między innymi stacja rozdzielaczowa, jeśli budynek jest w nią wyposażony. Można go również podłączyć do grzejników płytowych lub podgrzewaczy do ręczników. W instalacji można również zamontować zasobnik termiczny.
Zastosowanie zasobnika termicznego jako części instalacji kotła na pelet może zmniejszyć cykliczność włączania i wyłączania, a tym samym zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Pozwala również na izolację kotła olejowego, gdy nie jest on używany. Jeśli kocioł nie musi być opalany, może to przynieść oszczędności na kosztach paliwa.
Aby uzyskać najlepsze wyniki, zasobnik termiczny powinien być w stanie zasilić obciążenie projektowe przy temperaturze wody w zakresie 170 stopni do 180 stopni. Chociaż ta temperatura jest stosunkowo wysoka, to im szerszy zakres temperatur, tym lepiej.
Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę orurowanie pomiędzy kotłem na pellet a grzejnikami. Właściwe orurowanie może poprawić wydajność urządzenia, a także może pomóc zminimalizować koszty eksploatacji. Niektórzy właściciele domów popełniają błąd, skupiając się tylko na samym kotle, nie biorąc pod uwagę orurowania.
Jedną z ważnych uwag, o których należy pamiętać przy układaniu rur, jest upewnienie się, że średnica rury jest wystarczająca do wstawienia grzejnika. Podobnie, rozmiar komina powinien być równy rozmiarowi rury wylotowej. Jak wspomniano wcześniej, prawidłowo zaprojektowany komin zapewnia dobry wylot powietrza w każdej temperaturze.
Kolejną uwagą, którą należy wziąć pod uwagę przy układaniu rur jest zorganizowanie ich w taki sposób, aby uszczelka do kotła nie była wciskana w rurę rozdzielczą. Należy również umieścić sitko nad uszczelką, aby wyłapać wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby utrudnić jej przepływ.
Wreszcie, należy upewnić się, że rurociąg jest prawidłowo zwymiarowany dla zasobnika termicznego. Zastosowanie mniejszej średnicy może spowodować gromadzenie się gorącej wody. Natomiast większa średnica może pozwolić na dotarcie większej ilości gorącej wody do grzejników.
Jeśli Twój budynek nie jest wyposażony w system dystrybucji, możesz rozważyć zainstalowanie specjalnego kolektora wodnego. Może to poprawić wydajność kotła na pelet i może pozwolić na bardziej efektywne działanie obciążenia dodatkowego.
Ogrzewanie pelletowe jest bardzo popularne w Europie i zyskało zwolenników w USA, jednak jego koszty mogą być wysokie. Z tego powodu ważne jest, aby wybrać najbardziej wydajny dostępny model.