Jak podłączyć koncentrator tlenu

Jak podłączyć koncentrator tlenu

Koncentratory tlenu są używane przez osoby z różnymi schorzeniami, aby zwiększyć ilość tlenu, którą mogą oddychać. Jednak maszyny te wymagają dużej mocy do pracy, dlatego ważne jest, abyś wiedział, jak je podłączyć i zapewnić ich prawidłowe działanie. Oprócz upewnienia się, że są one zasilane, powinieneś również upewnić się, że są one umieszczone w bezpiecznym i czystym środowisku.

Przed użyciem koncentratora tlenu zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem. Dostarczy Ci on niezbędnych informacji i odpowiednio skonfiguruje urządzenie. Niektóre maszyny są wyposażone w alarmy lub wskaźniki, które ostrzegą Cię, jeśli urządzenie nie działa prawidłowo. Dobrym pomysłem jest również przechowywanie zapasowej butli. Jeśli tego nie zrobisz, urządzenie może się zepsuć i pozostawić Cię bez dostępu do tlenu.

Przy pierwszym zakupie koncentratora tlenu otrzymasz instrukcję, która wyjaśnia podstawowe praktyki konserwacyjne. Po skonfigurowaniu urządzenia należy sprawdzić, czy działa ono prawidłowo. Obejmuje to sprawdzenie, czy nie ma wycieków i luźnych połączeń.

Przed włączeniem urządzenia należy najpierw podłączyć je do gniazdka z uziemieniem. Twój koncentrator będzie mógł działać tylko wtedy, gdy będzie podłączony do uziemionego źródła zasilania. W zależności od modelu, na przednim panelu może być widoczny przełącznik zasilania. Kilka z nich ma obok biały przycisk, który zwykle jest wyłącznikiem obwodu.

Następnie należy podłączyć butelkę nawilżającą do wylotu tlenu na koncentratorze. Butelka powinna być wypełniona wodą destylowaną. Po jej napełnieniu należy mocno przyłożyć korek do rurki wylotowej. Należy upewnić się, że rurka nie ma gwintu krzyżowego.

Należy również umieścić maskę lub kaniulę nosową na twarzy. Podczas tej fazy rozgrzewania słychać będzie niewielką ilość powietrza przetwarzanego przez urządzenie. W końcu urządzenie zacznie produkować czysty tlen. Podczas tej fazy należy przesuwać maskę, aż do uzyskania komfortu.

Upewnij się, że pokrętło regulacji litrażu jest ustawione na Twój przepisowy litraż na minutę. Pozwoli to utrzymać przepływ na właściwym poziomie dla jednej osoby. W przypadku kilku osób należy ustawić pokrętło regulacji litrażu na trzy lub cztery litry na minutę.

Na koniec należy sprawdzić wskaźnik przepływu. Wiele koncentratorów będzie miało lampkę kontrolną lub brzęczyk, który powiadomi Cię, gdy Twój tlen będzie płynął na zalecanym poziomie. Niektóre urządzenia posiadają również alarm, który włącza się za każdym razem, gdy koncentrator jest włączony. Inne modele mają alarm, który rozbrzmiewa za każdym razem, gdy przepływ prądu zostanie przerwany.

Na koniec należy zawsze pamiętać o przestrzeganiu wskazówek zawartych w instrukcji obsługi koncentratora tlenu. Na przykład, nigdy nie należy próbować regulować natężenia przepływu na własną rękę. Zmiana może sprawić, że maszyna nie będzie nic robić, a jeśli nie jest to zalecane przez specjalistę medycznego, może pogorszyć twój stan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *