5 najlepszych zawodników sztuk walki w Afryce

5 najlepszych zawodników sztuk walki w Afryce

Sztuki walki, zwłaszcza sztuki walki w Afryce, stają się coraz bardziej popularne wśród młodych ludzi na całym kontynencie. Istnieje wiele różnych form sztuki walki do wyboru, w tym Stickfighting, Nunchaku Do, Capoeira, Susa i Judo. W zależności od stylu, który zdecydujesz się podnieść, można oczekiwać, aby zdobyć kilka wspaniałych umiejętności.

Nunchaku Do

Nunchaku jest jedną z najpopularniejszych broni w sztukach walki. Jego tradycyjna forma wykonana jest z dwóch kijów z twardego lub lżejszego drewna i liny, lub łańcucha, który jest przymocowany do każdego końca. Jednak w czasach współczesnych może być wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu.

Nunchaku może być również używane do atakowania broni danej osoby. Broń może być owinięta wokół miecza lub innej broni i wyrwana przeciwnikowi. W wielu przypadkach, praktyka używania nunchaku może pomóc wzmocnić postawę i ruchy rąk artysty walki.

W swojej tradycyjnej formie, Nunchaku jest narzędziem sztuki walki, które było najpierw używane przez okinawskich rolników do młócenia zboża. Ostatecznie zostało spopularyzowane przez Bruce’a Lee w jego filmie Pięść furii, który został wydany w 1972 roku.

Wiele nowoczesnych wersji Nunchaku wykonanych jest z metalu, styropianu lub włókna szklanego. Niektóre są lekkie i zaprojektowane w celu zwiększenia prędkości w celach demonstracyjnych. Jeśli planujesz używać nunchaku, ważne jest aby wybrać odpowiednią długość. Krótkie nunchaku nie będzie skuteczne.

Przy zakupie nunchaku dobrze jest sprawdzić prawo obowiązujące w regionie, w którym mieszkasz. Wiele jurysdykcji zabrania noszenia nunchaku. Podobnie w wielu szkołach obowiązuje zwolnienie z posiadania tej broni.

Generalnie, długość nunchaku powinna być dopasowana do długości przedramienia danej osoby. Idealnie byłoby, gdyby kij był trzymany w wysokim uchwycie w pobliżu górnej części trzonka. Pozwoli to na ochronę przedramienia.

Istnieje wiele rodzajów dostępnych nunchaku, w tym nunchaku zaokrąglone, nunchaku asymetryczne i nunchaku w stylu flail. W zależności od materiału, nunchaku może mieć od ośmiu do czternastu cali.

Podczas gdy większość tradycyjnych nunchaku jest wykonana z drewna, mogą one być również wykonane z innych materiałów. Pianka, PVC lub guma są odpowiednie dla początkujących, podczas gdy cięższe materiały mogą być używane przez bardziej doświadczonych praktyków.

Jak w przypadku każdej innej broni w sztuce walki, ważne jest, aby kupić dobrej jakości nunchaku. Zły materiał może spowodować katastrofalny rezultat dla ćwiczącego, szczególnie jeśli broń jest używana profesjonalnie.

Capoeira

Capoeira to brazylijska sztuka walki, która wywodzi się od afrykańskich niewolników. Została opracowana, aby pomóc zbiegłym niewolnikom w walce z ich panami. Wczesna forma capoeiry była sztuką walki przebraną za taniec. Jednak praktyka została zdelegalizowana przez rząd. Tysiące praktyków zostało uwięzionych za uprawianie capoeiry.

Zanim capoeira została zdelegalizowana, była praktykowana w małych kieszonkach w całej Brazylii. Praktykowali ją również przestępcy. W XIX wieku tysiące ludzi zostało uwięzionych za praktyki capoeiry.

Capoeira jest formą sztuki walki, która łączy akrobatykę, taniec i kopanie. Może być używany do samoobrony i jest również doskonałym sposobem na zwiększenie siły rdzenia i elastyczności.

Capoeira jest jedną z nielicznych sztuk walki, która nie polega na zadawaniu ciosów. Jest to bardziej sztuka wewnętrzna. To czyni ją mniej skomplikowaną niż inne sztuki walki.

Jednym z najważniejszych elementów capoeiry jest muzyka. Gra się piosenkę, która wyznacza kadencję gry. Do wybijania rytmu używa się różnych instrumentów perkusyjnych. Pieśni mogą opowiadać o grze, mogą mieć charakter call and response.

Muzyka jest używana do wielu innych celów, takich jak określenie tempa gry. Używa się jej, aby odwrócić uwagę przeciwnika i pomóc mu wyczuć ruchy w grze.

Niektórzy uważają, że użycie instrumentów muzycznych w praktyce capoeira jest zakamuflowaną formą funkcji walki od portugalskich władców w Brazylii. Jednak część praktyków uważa, że muzyka była częścią znacznie starszej tradycji.

Capoeira jest fizyczną, wymagającą sztuką walki, która jest przede wszystkim wykonywana w kręgu. Praktyka capoeiry może być bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem, choć wymaga cierpliwości i dużo praktyki.

Gry Capoeira są wykonywane w okrągłym obszarze zwanym roda. Każda osoba w grze odgrywa jakąś rolę. Dwaj gracze w rodzie są znani jako capoeiristas.

Jak w każdej sztuce walki, istnieją zasady i przepisy w praktyce capoeira. Zawodnicy muszą mieć dobre oceny w szkole i muszą uczestniczyć w emboscada, czyli chrzcie. Uczniowie muszą również nauczyć się, jak chronić swoją integralność.

Stickfighting

Stickfighting jest rodzajem sztuki walki. Była praktykowana w całej Afryce. Tradycyjnie była używana do samoobrony i dumy. Jednak zyskała uznanie jako wydarzenie sportowe.

Obecnie istnieje kilka rodzajów stickfightingu. Jedną z najbardziej znanych jest Nguni, uprawiana w Afryce Południowej. Choć sport ten nie jest dobrze znany poza kontynentem, jest to popularna forma ćwiczeń. Ponadto jest to dobry sposób dla biednych na zarobienie kilku dodatkowych dolarów.

Walka na kije Nguni to konkurs pomiędzy dwoma przeciwnikami używającymi dwóch kijów. Często wyłania się zwycięzcę i przegranego, którym każdy wręcza tradycyjny prezent, aby promować dobrą sportową postawę.

Sport ten opiera się na jasnych zasadach. Widzowie grają na swoich ulubionych zawodników, a zwycięzca otrzymuje pulę pieniędzy. Zawody te przeprowadzane są zazwyczaj podczas festiwali.

Najlepsi zawodnicy walczący na kije osiągają wysoki stopień sprawności fizycznej. Muszą rozwinąć dokładność, aby trafić w cel przy minimalnej energii mięśni. Osiąga się to poprzez systematyczny i progresywny reżim treningowy.

Tradycyjne afrykańskie sztuki walki były powszechnie przekazywane ustnie. Niektóre z nich były dość niebezpieczne. W rezultacie wiele z nich zostało porzuconych po zakończeniu handlu niewolnikami.

Walka na kije może spowodować poważne obrażenia. Wyszkolony stick fighter wie, gdzie uderzać i kiedy unikać uderzenia przeciwnika. Co więcej, odpowiedni reżim treningowy da wojownikowi wytrzymałość. Będzie on mógł walczyć dłużej i szybciej.

Innym stylem walki kijem jest Kalinda, która wywodzi się z Królestwa Kongo. Podczas handlu niewolnikami sztuka ta została przeniesiona na Trynidad i Tobago. Obecnie nadal jest praktykowana na Karaibach.

Istnieją inne formy afrykańskiej walki na kije, takie jak Tahtib i Koko Makaku. Choć każda z tych praktyk ma swoje specyficzne cechy, wszystkie są zakorzenione w tych samych uniwersalnych zasadach.

Na wiele afrykańskich systemów walki wpływ miały próby ruchów bojowych poprzez tańce. Podobnie jest z innymi stylami walki, które wykorzystują instrumenty perkusyjne. Większość z nich ma różne nazwy i może nie być wykonywana dokładnie tak samo.

Susa

Jeśli jesteś fanem sztuk walki, być może słyszałeś o capoeira. Jest to sztuka walki opracowana przez potomków afrykańskich niewolników w Brazylii w XVI wieku. Obecnie capoeira jest jedną z najpopularniejszych sztuk walki na świecie. Capoeira składa się z akrobatyki, kopnięć i różnych ruchów tanecznych.

Innym ważnym stylem sztuki walki jest stickfighting. Praktyka ta ma długą historię w Afryce i pierwotnie była sportem na lokalne zawody. Praktyka ta była również używana do przygotowania wojennego. Tradycyjnie każda walka kończyła się po zadaniu przeciwnikowi określonej liczby ciosów. W XVII i XVIII wieku holenderskie źródła donosiły, że grupy maroonów Sara-makan w Surinamie miały tradycję susa.

W południowo-wschodniej Afryce istnieje tradycja zapasów w pozycji klęczącej, zapasów na jedno ramię oraz zapasów w pozycji siedzącej. Południowo-wschodni region Afryki znany jest również z tradycyjnego stylu walki, który opiera się na kopnięciach i zamachach.

Walka na patyki była bardzo skuteczna w przygotowaniu ludzi do walki, gdyż pozwalała na realistyczne doświadczenie walki. Historycznie, tym systemom walki towarzyszyły instrumenty perkusyjne, takie jak bębny i instrumenty strunowe. Kilka kultur opracowało broń miotaną, w tym żelazną. Instrumenty te były niezwykle skuteczne w zadawaniu śmiertelnych ran w zasięgu do 30 metrów.

Rozwinęły się także różne style zapasów, które często wiązały się z rozlewem krwi. Podczas gdy niektóre kraje afrykańskie i karaibskie mogą kontynuować praktykowanie własnych sztuk walki, wiele innych może już wyginąć.

Inne sztuki walki inspirowane Afryką to kipura, która jest sztuką opartą na kopaniu z Kongo; Ngolo, która jest z Angoli; i Dambe, która jest z Nigerii. Każdy z tych stylów ma swoje odrębne cechy i tło kulturowe.

Wiele sztuk walki, w tym kung fu i szermierka, jest pod wpływem azjatyckich sztuk walki. Jedną z najbardziej znanych afrykańskich sztuk walki jest capoeira. Jednak historycy mają trudności z ustaleniem dokładnego pochodzenia tej sztuki. Niektórzy twierdzą, że capoeira opiera się na starej formie afrykańskiego systemu walki, inni zaś, że jest hybrydą różnych stylów walki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *