Jak podłączyć klawiaturę do miksera

Jak podłączyć klawiaturę do miksera

Jeśli jesteś klawiszowcem, możesz być zainteresowany podłączeniem klawiatury do miksera. Chociaż może to nie być najłatwiejsze zadanie, może mieć wiele korzyści, takich jak możliwość połączenia z systemami PA w każdym miejscu i posiadanie dedykowanego interfejsu klawiatury. Istnieją dwa podstawowe sposoby, aby to zrobić: przy użyciu bezpośredniego pudełka lub poprzez interfejs audio miksera. To, który z nich wybierzesz, zależy od reszty Twojego setupu i tego, co masz nadzieję osiągnąć.

Brzmienie klawiatury może być bardzo unikalne. Możesz używać wielu różnych instrumentów, od fortepianu po miękkie syntezatory, w które wyposażonych jest wiele dzisiejszych laptopów. Aby uzyskać wysokiej jakości dźwięk, musisz zdecydować, na jakich instrumentach chcesz grać i jaki poziom kontroli dźwięku potrzebujesz. Należy również pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę zakres częstotliwości swojego instrumentu. Szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na skrajne części spektrum częstotliwości podczas grania na instrumentach syntezatorowych. Może to prowadzić do mulenia w twoim miksie.

Użycie direct boxa zapobiegnie pętlom masy. Pętle masy mogą wystąpić, gdy podłączysz zasilane urządzenie do odległego źródła zasilania. Pętla masy będzie widoczna, gdy usłyszysz brzęczenie lub szum. Na szczęście każda pasywna skrzynka bezpośrednia zawiera transformator izolacyjny.

Niektóre klawiatury są zaprojektowane tak, aby generować własny sygnał lub wysyłać go bezpośrednio do miksera. Są one znane jako keyboardowe stacje robocze. Jeśli jednak nie masz klawiatury, która ma taką możliwość, nadal możesz podłączyć klawiaturę do miksera.

Po pierwsze, będziesz potrzebował kabla rozdzielającego. Większość mikserów ma wejścia liniowe i wyjścia liniowe. Zazwyczaj są to gniazda 1/4 cala. Aby zamienić niezbalansowane sygnały klawiatury na zbalansowane, będziesz potrzebował kabla żeńskiego XLR na męski TRS 1/4″.

W zależności od rodzaju klawiatury, możesz również użyć specjalnego rodzaju kabla Y. Kabel Y ma na jednym końcu męską wtyczkę RCA, a na drugim stereofoniczną wtyczkę 1/8 cala. Na potrzeby tego tutorialu będziemy podłączać wyjście MIDI klawiatury do wejścia MIDI miksera.

Ogólnie rzecz biorąc, będziesz chciał mieć możliwość regulacji głośności wejścia MIDI, lub wyjścia MIDI, dla Twojego miksera. Twoja głośność powinna być w środku zakresu głośności klawiatury. Ale jeśli grasz na instrumencie syntezatorowym, powinieneś wycofać wysokie tony i upewnić się, że siedzisz z tyłu w miksie.

Kolejną rzeczą, którą musisz wiedzieć jest to, czy Twoja klawiatura jest kompatybilna z MIDI. Jeśli jest, to można ją podłączyć do komputera przez USB. Możesz też pobrać sterowniki ze strony producenta. Gdy już to zrobisz, możesz użyć wyjścia MIDI z klawiatury do załadowania instrumentu do swojego DAW.

Na koniec musisz ustalić najlepszy sposób podłączenia klawiatury do miksera. Możesz użyć dedykowanego miksera, klawiaturowej stacji roboczej lub interfejsu audio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *