Jak okablować klimatyzator

Jak okablować klimatyzator

Przy zakupie klimatyzatora bardzo ważne jest poświęcenie czasu na upewnienie się, że urządzenie jest prawidłowo okablowane. Chociaż nie jest konieczne, aby zrobić to samemu, należy mieć świadomość, że nie należy dotykać przewodów, aby zapobiec potencjalnym uszkodzeniom elektrycznym.

Najlepszym sposobem na okablowanie klimatyzatora jest przestrzeganie instrukcji producenta. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie urządzenia w pobliżu kołków i w odległości co najmniej 1,0 m od najbliższych przewodów połączeniowych. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności instalacyjnych, możesz zatrudnić profesjonalnego technika HVAC.

Istnieją dwa rodzaje przewodów, których można użyć podczas okablowania systemu klimatyzacji: niskonapięciowe i wysokonapięciowe. Przewody niskiego napięcia są używane do zasilania silników, a gołe przewody nie mogą przekazywać mocy do silników. Przewód 10/2 jest zwykle używany w obwodzie dwuprzewodowym i jest to minimalny zalecany rozmiar. Dla obwodu trzyprzewodowego należy użyć przewodu 10-3/. Ogólnie rzecz biorąc, miedź jest preferowana do przewodzenia mocy do silników.

Kiedy określasz, którego wyłącznika użyć, weź pod uwagę pojemność swojego klimatyzatora. Powinieneś również rozważyć amperaż, z którego będzie korzystać Twoja jednostka. Użycie odpowiedniego typu bezpiecznika zapewni, że nie przeciążysz wyłącznika.

Jeśli instalujesz centralny klimatyzator, będziesz potrzebował dwupolowego wyłącznika. To dlatego, że twój AC będzie musiał być oceniony na pewnym amperażu, aby działać dobrze. Zanim kupisz wyłącznik, upewnij się, że sprawdzisz jego tabliczkę znamionową dla mocy.

Kolejną elektryczną cechą klimatyzatora jest termostat. Wiele jednostek posiada zdalne sterowanie, które jest przydatne do łatwego dokonywania regulacji temperatury. Jednakże, aby uzyskać dostęp do połączeń termostatu, należy zdjąć pokrywę panelu sterowania.

Termostat ma mniej niż pięć przewodów, ale jednym z nich jest przewód C. Jest to niebieski przewód, który łączy się z zaciskiem B na termostacie. Jeśli przewód C nie jest podłączony, możesz być w stanie znaleźć go za pomocą GEM. Alternatywnie, można ściągnąć wiązkę ze ściany i zbadać przewody znajdujące się za nią.

Kiedy podłączasz klimatyzator, dobrze jest wybrać kabel, który ma zacisk w izolacji neoprenowej. Można go kupić w lokalnym sklepie z artykułami elektrycznymi. Aby zamocować kabel, należy najpierw odkręcić izolację z końca kabla, a następnie włożyć zacisk neoprenowy do wywierconego otworu. Należy upewnić się, że zacisk został mocno dokręcony.

Powinieneś również przeprowadzić przewód elektryczny przez wytrzymałą, wodoodporną rurkę. Pomoże to chronić go przed żywiołami i zapobiegnie uszkodzeniom. Upewnij się również, że trzymasz go w odległości co najmniej 3,3 stopy od wszelkich anten lub wycieków gazu.

Jak w przypadku każdego projektu elektrycznego, najlepiej jest pracować z profesjonalistą. Nie tylko będą oni w stanie uniknąć uszkodzenia przewodów, ale również będą w stanie zapewnić Ci wszystkie potrzebne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *