Jak podłączyć kolektor słoneczny do rur i innych komponentów

Jak podłączyć kolektor słoneczny do rur i innych komponentów

Jeśli zastanawiasz się nad instalacją solarną, powinieneś wiedzieć, jak podłączyć kolektor słoneczny do rur i innych elementów. Może to pomóc w zmniejszeniu rachunków za paliwo, szczególnie w zimnym klimacie.

Aby prawidłowo ustawić kolektor słoneczny, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym lokalizację budynku, orientację dachu i lokalne cechy krajobrazu. Najważniejszym czynnikiem jest ekspozycja na jak największą ilość światła słonecznego. Kolektory słoneczne mogą być montowane na dachach lub fundamentach. Dla uzyskania najlepszej wydajności należy je montować z przerwą powietrzną o szerokości co najmniej 1 1/2 stopy pomiędzy poszyciem dachu a kolektorem.

Kolektory słoneczne są często klasyfikowane jako rurowe ewakuacyjne lub płaskie. Model płaski składa się z dużej płyty pochłaniającej ciepło, która jest często malowana na czarno lub chemicznie wytrawiana. Równolegle do płyty absorbującej ciepło znajduje się miedziana lub aluminiowa rura. Odbiera ona i przekazuje ciepło do płynu, który przechodzi za nią.

Większość systemów solarnych do podgrzewania wody jest montowana na dachu. W zależności od wielkości systemu, mogą one być tak proste jak pojedynczy panel lub tak złożone jak matryca. System solarny do podgrzewania wody powinien być ustawiony tak, aby otrzymać jak najwięcej światła słonecznego i powinien zacząć działać, gdy świeci słońce.

Aby twój solarny system ciepłej wody działał, będziesz potrzebował elektrycznej pompy, która utrzymuje płyn przepływający przez obwód. Dodatkowo, możesz potrzebować automatycznego zaworu odpowietrzającego lub zaworu nadmiarowego temperatury/ciśnienia. Po skonfigurowaniu systemu należy napełnić go wodą, aby sprawdzić, czy nie ma wycieków i wykonać test nadciśnienia.

Jeśli montujesz kolektor słoneczny na dachu, powinieneś również zainstalować płyn przenoszący ciepło, który przenosi podgrzaną wodę na dno kolektora. Zazwyczaj płyn ten jest ciemnym plastikiem lub metalem, który absorbuje promieniowanie słoneczne i przekazuje ciepło do wody.

Podczas instalacji kolektora słonecznego, trzeba będzie użyć specjalnych narzędzi do pracy. Do nich należy pompa wiertnicza, która może podnieść wodę do góry kolektora słonecznego. Ponadto do każdego kolektora potrzebny jest adapter, jeśli jest on montowany na płaskiej powierzchni. Należy również upewnić się, że wszystkie rury i sprzęt montażowy są bezpiecznie przymocowane do elementów konstrukcyjnych.

Niezależnie od tego, czy instalujesz kolektor słoneczny na dachu płaskim, czy na budynku dwupiętrowym, powinieneś zainstalować go równolegle z zasobnikiem. Dzięki temu opory przepływu wody przez kolektor będą jak najmniejsze.

Innym sposobem na obniżenie kosztów energii jest instalacja solarnego systemu ogrzewania basenu. Chociaż może to być skomplikowany proces, jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych wskazówek dotyczących instalacji, możesz uniknąć kosztownych problemów.

Wybór odpowiednich materiałów to kolejna ważna uwaga. Twój kolektor słoneczny powinien być skonstruowany tak, aby zmaksymalizować jego wydajność, a jednocześnie zminimalizować koszty instalacji i wykonania. Wybierz materiał, który będzie w stanie wytrzymać trudne warunki pogodowe. Elastyczne rury ze stali nierdzewnej mogą być używane do odgałęzień między głównym rurociągiem a kolektorem słonecznym. Należy jednak pamiętać, że są one droższe w przeliczeniu na stopę niż miedź. Podobnie, jeśli wybierzesz miedź, upewnij się, że twój dach może wytrzymać ciężar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *