Jak podłączyć kolektory słoneczne

Jak podłączyć kolektory słoneczne

Podczas instalacji kolektorów słonecznych należy upewnić się, że są one prawidłowo podłączone. Panele słoneczne mają dwa zaciski, jeden dodatni i jeden ujemny. Możesz połączyć je szeregowo lub równolegle. Te połączenia mogą dodać się do dużej ilości amperażu. Ale połączenie szeregowe może nie być najlepszym rozwiązaniem dla Twojego projektu. Podobnie, połączenie równoległe nie musi odpowiadać wszystkim wymaganiom dotyczącym napięcia.

Jeśli instalujesz panele słoneczne na dachu lub na ziemi, będziesz potrzebował solidnego fundamentu i planu elektrycznego. Najlepszym sposobem zabezpieczenia przewodów w przypadku silnego wiatru jest użycie zacisków kablowych. Pomagają one również utrzymać porządek w okablowaniu pod matrycą.

System PV (fotowoltaiczny) to świetny sposób na zasilanie domu. Wymaga on jednak inwertera i akumulatorów, które nie są zawarte w zestawie podstawowym. Inwertery przekształcają prąd stały na prąd zmienny. Baterie muszą być naładowane i przechowywane przed podłączeniem systemu słonecznego. Inwerter można zakupić ze zintegrowanym kontrolerem ładowania, który będzie automatycznie monitorował baterie i umożliwi przepływ prądu elektrycznego z paneli do akumulatorów.

Kolejną cechą paneli słonecznych jest regulator solarny, który wykrywa panele i rozpoczyna ładowanie akumulatora w ciągu dnia. To urządzenie pozwala również na sprawdzenie mocy wyjściowej z paneli. Większość firm użyteczności publicznej ustawi licznik w twarz po tym, jak zainstalujesz swój system solarny.

Okablowanie paneli słonecznych to zazwyczaj połączenie szeregowe lub równoległe. Połączenie szeregowe jest wtedy, gdy dodatni zacisk panelu słonecznego jest połączony z ujemnym zaciskiem panelu słonecznego. Jest to również najprostszy rodzaj okablowania. Na przykład, można połączyć szeregowo panel słoneczny o mocy 300 W z 17 panelami słonecznymi.

W przeciwieństwie do tego, połączenie równoległe obejmuje wiele przewodów w celu osiągnięcia tego samego celu. System okablowania równoległego może być stosowany do różnych typów paneli słonecznych. Ostatecznie, metoda ta pozwala na ciągłą pracę paneli. W zależności od systemu, możesz również rozważyć dodanie falownika do swojej instalacji słonecznej.

Pomimo popularności energii słonecznej, nie jest ona idealnym źródłem energii. Wysokotemperaturowy panel słoneczny może nie produkować wystarczająco dużo użytecznego ciepła dla Twojego projektu. Ponadto, wysokotemperaturowy panel słoneczny nie będzie działał tak dobrze w niższych temperaturach. Dlatego należy unikać stosowania wysokotemperaturowych paneli słonecznych w projektach wymagających mniejszej ilości ciepła.

Aby sprawdzić, jak dobrze działa twój system, ważne jest, aby sprawdzić moc swoich paneli za pomocą miernika. Idealnym rozwiązaniem jest zmierzenie napięcia i natężenia prądu w instalacji solarnej przed rozpoczęciem montażu paneli i okablowania. Posiadanie tych informacji umożliwi Ci właściwe przetestowanie i dostosowanie systemu w razie potrzeby.

Użycie pakietu oprogramowania, takiego jak Aurora z funkcją automatycznego sznurowania, może nawet wykonać całą ciężką pracę za Ciebie. Poza doradzeniem długości sznurka, doradzi Ci również odpowiedni rozmiar panelu i szerokość sznurka dla Twojej konkretnej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *