Jak podłączyć kondensator do diod LED

Jak podłączyć kondensator do diod LED

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z seohouse.pl

Kiedy podłączasz kondensator do diod LED, musisz wiedzieć, jak go prawidłowo podłączyć. Dzieje się tak, ponieważ kondensator może spowodować uszkodzenie diod LED, jeśli napięcie nie jest odpowiednio kontrolowane. Główną przyczyną tego jest przebicie dielektryczne.

Aby chronić diody LED przed uszkodzeniem, powinieneś użyć kondensatora polaryzacyjnego. Są one wykonane z plastikowej folii, która jest izolująca. Stosuje się je również w obwodach wysokiej częstotliwości, np. w statecznikach elektronicznych. Nadają się również do obwodów czasowych, często można je spotkać w kondensatorach rozruchowych silników.

Kondensatory mogą być połączone szeregowo lub równolegle z diodą LED. Kondensator połączony szeregowo z diodą LED spowoduje, że odpowiadająca mu dioda LED będzie wytwarzać impuls o dużym natężeniu prądu. Impuls ten jest jednak ograniczony przez rezystancję objętościową korpusu diody LED, rezystancję przewodu w obwodzie oraz ESR kondensatora. Może być również ograniczony przez limit prądowy źródła zasilania. W zależności od pojemności kondensatora, czas potrzebny na jego naładowanie będzie różny. Jeśli kondensator jest duży, proces ten będzie trwał dłużej.

Pierwszym krokiem jest określenie minimalnego napięcia wejściowego. Wysokie napięcie na kondensatorze może uszkodzić materiał dielektryczny. Ponadto, może prowadzić do zwarć. Ustawiając minimalne napięcie na wyższe wartości, można zwiększyć zdolność prądową na wyjściu. Na przykład, jeśli chcesz mieć maksymalny prąd 2 watów, potrzebujesz minimalnego napięcia 5 woltów.

Po ustaleniu wymaganego napięcia wejściowego możesz przystąpić do podłączenia diod LED do kondensatora. Będziesz musiał również zdecydować, czy użyjesz szeregowo połączonego sznurka, czy rezystora ograniczającego prąd. Użycie bocznika w ciągu świetlnym może pomóc w utrzymaniu przepływu prądu przez szeregowo połączone diody LED w obwodzie.

W ciągu połączonym szeregowo, kondensatory w każdym gnieździe będą miały napięcie 1/N, a boczniki będą połączone równolegle przez zaciski elektryczne każdego gniazda. Dla celów shuntowych wartość kondensatora nie ma znaczenia. Tak długo, jak dwa kondensatory w gniazdku mają to samo napięcie, diody LED nadal będą działać.

Inną metodą podłączenia kondensatora do diod LED jest zastosowanie podwajacza napięcia. Urządzenie to rozbija napięcie zmienne na dwie ścieżki, jedną dla kondensatora i drugą dla tranzystora. Na jednej ścieżce tranzystor będzie się włączał i wyłączał, cyklicznie włączając i wyłączając diody LED. Układ następnie cyklicznie przełącza się pomiędzy tymi dwoma stanami.

Podczas początkowego stanu ustalonego kondensatora, generowany jest impuls o dużym natężeniu prądu. Podczas tego impulsu dioda nad lewym kondensatorem przepuszcza tylko dodatnie napięcie. Na drugiej ścieżce, dioda nad prawym kondensatorem przepuszcza tylko napięcie ujemne. Dlatego, gdy podłączasz kondensator do diod LED, upewnij się, że używasz rezystora ograniczającego w szeregu z diodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *