Jak podłączyć kontroler do komputera

Jak podłączyć kontroler do komputera

Jeśli posiadasz konsolę Xbox, PlayStation lub Switch, prawdopodobnie będziesz chciał używać kontrolera na komputerze PC lub Mac. Jednak nie wszystkie kontrolery działają na wszystkich komputerach. System operacyjny komputera jest dużym czynnikiem wpływającym na to, czy kontroler jest kompatybilny, czy nie. Pomocne jest również posiadanie portu USB w komputerze. Możesz podłączyć gamepad do komputera przez port USB lub przez Bluetooth.

Najpierw powinieneś sprawdzić, czy twój kontroler obsługuje Bluetooth. Większość gamepadów to robi i możesz nawet podłączyć swój kontroler do komputera bezprzewodowo. Jednak obsługa Bluetooth nie jest tak wszechobecna, jak w przypadku urządzeń mobilnych. Jeśli Twój gamepad nie ma wbudowanego Bluetooth, być może będziesz musiał kupić adapter Bluetooth. Należy również pamiętać o naładowaniu kontrolera przed użyciem go z komputerem.

W większości przypadków możesz po prostu podłączyć swój kontroler do portu USB komputera. Niektóre gry wymagają jednak, abyś najpierw skonfigurował swój gamepad. Oznacza to, że musisz zmapować przyciski na kontrolerze tak, aby działały z konkretną grą. Będzie to wymagało otwarcia kilku różnych okien.

Jednym ze sposobów podłączenia gamepada do komputera jest podłączenie mniejszej końcówki kabla micro-USB do portu z przodu kontrolera. W przypadku większości kontrolerów kabel micro-USB można znaleźć w większości sklepów detalicznych.

Inną opcją jest podłączenie gamepada do komputera za pomocą kabla USB-C do USB-C. Jest to szczególnie przydatna opcja, jeśli jesteś właścicielem Pro Controller. Na szczęście większość konsol do gier, komputerów PC i laptopów zawiera wbudowany Bluetooth. Aby włączyć Bluetooth na komputerze, przejdź do Ustawienia > Urządzenia > Bluetooth & Inne urządzenia, a następnie zaznacz suwak Bluetooth. Po tym, twój gamepad powinien być w stanie automatycznie połączyć się z komputerem.

Choć kontroler Nintendo Switch Pro nie jest tradycyjnym gamepadem, to jest bardzo popularną alternatywą. Sam kontroler działa zarówno na Windowsie, jak i macOS, choć jeśli chcesz używać kontrolera w grach, będziesz musiał zainstalować Steam.

Z drugiej strony, będziesz musiał kupić adapter, jeśli chciałbyś podłączyć kontroler Xbox 360 do swojego komputera. Kontrolery te nie są tak kompatybilne z konsolami Xbox One i PlayStation, ale nadal działają z niektórymi grami.

Podobnie Nintendo Switch Pro Controller nie jest tradycyjnym gamepadem, ale stanowi fajną alternatywę dla Joy-Conów. Dzięki Pro Controllerowi możesz grać w tradycyjne gry, takie jak Mario Kart. Chociaż Pro Controller jest nieco drogi, jest wart inwestycji.

Jeśli chodzi o podłączenie kontrolera do komputera, świetnym rozwiązaniem jest bezprzewodowy adapter Xbox. Adapter umożliwia łatwe podłączenie kontrolera Xbox do komputera PC lub Mac. Ale jeśli szukasz prostszego i tańszego rozwiązania, możesz spróbować zwykłego kabla micro-USB. A jeśli grasz w grę Xbox na swoim komputerze, bezprzewodowy adapter Xbox będzie działał z prawie każdą grą na PC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *